Начало На преден план Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
7801
България

Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък.В момента бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора.

| 17 Ноември 2024, 07:00 ч.
Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
Снимка © DFA

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък. В момента бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора. През 2021 година той е обявен от Министерството на културата за паметник на културата от национално значение, а в случай, че референдумът в Казанлък бъде успешен, Общината ще поиска от областния управител неговото управление с цел монументът да бъде съхранен, обезопасен и отворен за посещения и да се превърне в печеливш туристически обект. 

Повишените нива на серен диоксид в Димитровград бяха обсъдени на междуведомствена среща в областната администрация в Хасково, съобщиха от областният пресцентър. За тази година в града са регистрирани 10 превишения на нормите от Топлоелектрическата централа (ТЕЦ) „Марица 3“ АД.

На срещата директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково Марияна Вълчева поиска да бъдат предприети краткосрочни и средносрочни мерки, които да бъдат изпълнени за предотвратяването на повишените нива на серен диоксид, както и относно неорганизираните емисии от котелното на енергийния обект.

Ръководството на ТЕЦ „ Марица 3“ АД от своя страна заяви, че се стреми към овладяване на ситуацията, да се намалят завишенията и да се работи в добро сътрудничество с институциите. Допълниха още, че при технологията, която използват, максималната степен

Общинските съветници в Иваново подкрепиха осигуряването на средства от местния бюджет за проектиране на реконструкцията на водопровода в Пиргово. Всички 11 присъствали на днешното заседание са гласували за предложената корекция и допълване на списъка за капиталови разходи и изменение на бюджета на Община Иваново, съобщи председателят на местния Общински съвет Мариян Драшков.

По този начин, освен 301 300 лева за изготвянето на технически инвестиционен проект за реконструкция на водопроводната мрежа на село Пиргово, са осигурени и 39 600 лева за закупуване на дизелов генератор и 1520 лева за придобиване на мултимедиен проектор за Посетителския център на Община Иваново. 

След извършен анализ на изпълнението на обектите и възможностите за приключването им до края на 2024 година от местната администрация са взели решение за осигуряването на тези средства от икономии за

Това, което видяхме на таблото при последното гласуване, показа, че председател на Народното събрание може да бъде избран още в днешния ден, ако колегите от „Да, България“ или колегите от БСП преосмислят тяхната позиция, каза пред медиите съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев.

Малко по-рано и при четвъртия опит 51-вият парламент не избра председател. На балотаж отидоха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ". 

Рая Назарян подкрепиха 69 депутати, 130 бяха против и 38 се въздържаха.

Силви Кирилов събра 101 "за", 54 - "против", 84 - "въздържал се".

Преди началото на днешния пленарен ден от "Продължаваме Промяната" заявиха, че ще подкрепя Силви Кирилов, докато от "Демократична България" посочиха, че ще гласуват "въздържал се", защото е ценностна пречка за тях да са в едно мнозинство с "Възражд

Премиерата на българското издание на книгата „Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО“ се състоя тази вечер в Литературен клуб „Перото“ в столицата. Автор на изследването на историята на военния съюз е британският журналист Питър Апс, дългогодишен военен кореспондент на „Ройтерс“ и военно-политически анализатор. Книгата излиза на английски език през февруари тази година, а българското издание е част от поредицата „Власт и отговорност“ на издателство „Сиела“. Преводът на български език е на Деян Кючуков.

Събитието бе модерирано от Свилен Спасов, създател на поредицата „Власт и отговорност“, а в представянето се включиха проф. Тодор Тагарев, военен експерт и бивш министър на отбраната, както и полк. Валери Рачев, бивш посланик на България в Ирак. 

Чрез видеовръзка авторът Питър Апс посочи, че кн

"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) няма да участват в разговори с "Възраждане" за създаване на правителство, съобщиха от пресцентъра на ПП. От коалицията посочиха, че Николай Денков от ПП е изпратил писмо до председателя на "Възраждане" Костадин Костадинов, с което отказват поканата за среща-разговор за съставяне на правителство днес.

В писмото от ПП-ДБ заявяват, че непреодолимите им различия с "Възраждане" относно членството на България в Европейския съюз и НАТО възпрепятстват възможността за конструктивен и ползотворен разговор, който би могъл да доведе до общо управление. Затова среща за обсъждане на общо управление е нецелесъобразна, завършва писмото-отказ Николай Денков.

Днес „Възраждане" започва разговори за правителство с политическите сили в парламента, без ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“ и „Алианс за права и свободи&ldqu

Идеята за референдума е на Консултативния съвет към кмета, а решението за организирането му беше почти единодушно взето от Общинския съвет през от септември т.г. Местният парламент гласува 102 460 лева от общинския бюджет за провеждане на допитването, което ще се състои в 89 секционни избирателни комисии. 

По данни на Общинската избирателна комисия право на глас имат 61 840 души, а за да бъде референдумът успешен, трябва до урните да отидат 40 на сто от тях. На последните местни избори през 2023 година избирателната активност в Казанлък на първи тур беше 34,78 на сто, а на парламентарните избори на 27 октомври т.г. до секциите отидоха 37 процента от имащите право на глас. 

Причината, налагаща референдумът да се състои сега е, че Община Казанлък има изготвен проект за консервацията на паметника, който е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции на програма „Региони в растеж“. През май т.г. концепцията беше оценена и класирана на второ място от общо 18 състезаващи се за финансиране концепции за Югоизточен регион на планиране, а предвиденото финансиране за дейностите по паметника „Бузлуджа“ е в размер на 6,9 млн. лева. По думите на кмета на общината Галина Стоянова тези средства са целеви и не могат да бъдат използвани за друго. До края на януари 2025 година проектът трябва да бъде внесен за финансиране, но задължително условие за това е Общината да поеме управлението на паметника. Партньор в идейния проект за консолидация на монумента е фондация „Проект Бузлуджа“, която работи за социализиране на „чинията“ от 2015 година насам. 

В момента достъпът до паметника на БКП на връх Бузлуджа е забранен след като през 2023 година Регионалната дирекция за национален строителен контрол го обяви за опасен. Проектът на Община Казанлък предвижда да бъдат извършени аварийно-ремонтни дейности – ремонт на покрива, затваряне на прозорците от външния кръг, възстановяване на електрическата и ВиК инсталациите. Целта е паметникът да бъде консолидиран и отворен за посещения, а впоследствие да се продължи работата по превръщането му в печеливш туристически обект. По думите на кмета това няма да изисква средства от общинския бюджет, а администрацията категорично няма намерение да възстанови идеологията на паметника. Възможният краен резултат е той да се превърне в международен конгресен и концертен център, а от Общината са убедени, че той може да бъде успешен туристически обект заради своята архитектурна и културна стойност, тъй като дори в този си вид предизвиква голям посетителски интерес. 

Галина Стоянова коментира, че законът дава право еднолично да поиска управлението на паметника от областния управител, но изрази мнение, че това е решение, което трябва да бъде взето от гражданите, защото „Бузлуджа не е проект за един кмет и за един мандат“. Срокът от 10 години пък е максималният законов срок, за който може администрацията да поеме управлението от държавата, след което той би могъл да бъде подновен. Кметът подчерта, че силата на референдума е в това, че волята на хората ще задължи и следващите местни власти да продължат работата по паметника. По думите това няма да бъде лека задача, но Община Казанлък има немалък опит в управлението на културни обекти от национално значение, каквито са и тракийските гробници в региона. 

Столичните полицаи задържаха трима души за грабеж на 120 000 лева, съобщиха от пресцентъра на МВР. Задържането им е станало след съвместна операция на криминалисти от Четвърто Районно управление и техни колеги от секторите „Грабежи“ в Столичната дирекция на МВР и Главна дирекция „Национална полиция“. 

Сигналът е подаден на 20 ноември около 11:00 часа от мъж, който е обяснил, че той и негов познат се придвижвали с личен автомобил, когато били засечени от друга кола и принудени да спрат. От превозното средство слязъл мъж на възраст около 30 години, напръскал ги със спрей, нанесъл удари с юмрук по лицето на водача и отнел мъжка чанта, в която имало 120 000 лева, мобилен телефон и документи.

Полицаите са установили, че извършителят е имал помагачи и скоро идентифицирали единия – мъж на 34 години с криминални регистрации за кражби, унищожава

За последните няколко часа в Община Враца са постъпили десетки сигнали за паднали клони и дървета в града, увредени съоръжения и скъсани кабели от въздушната мрежа. Това съобщават на страницата си във Фейсбук от Общината. Оттам допълват, че скоростта на вятъра е достигнала 120 км/ч. По данни към 22:00 часа има частично прекъсване на електрическото захранване в голяма част от населените места на общината. 

Кризисният щаб на местната администрация координира работата на екипите на „Пожарна безопасност“ и общинското предприятие “БКС”. Аварийните групи са на терен и ще продължат работа през цялата нощ, посочват от общинската администрация. Предоставен е и телефон, на който жителите на общината могат да подават сигнали за проблеми, причинени от бурята. 

Общинският съвет в Ружинци ще разгледа предложение за наемане на частен имот за зъболекарски кабинет, социални и други дейности, сочи информация на сайта на местната администрация.

На заседанието ще бъдат обсъдени и предложения за промяна на мястото на предоставяне на социална услуга „Дом за стари хора” от с. Ружинци в с. Плешивец, анализ на потребностите относно подкрепата за личното развитие на децата и учениците от общината, актуализации на бюджета с направените дарения в полза на местната администрация през периода от 1 януари до 31 октомври, както и на разчета за капиталови разходи. Съветниците трябва да дадат съгласие и за закупуване от физическо лице на недвижим имот в село Ружинци.

Заседанието е насрочено за 16:00 часа в заседателната зала на община Ружинци. Постоянните комисии към Общинския съвет ще заседават от 15:30 часа. 

Летище София работи нормално в зимни условия, съобщиха от пресцентъра на аеропорта. 

Извършват се процедури срещу обледеняване на самолетите.

Летище София призовава пътниците да идват поне два часа по-рано на терминалите преди пътуване. 

 

Представители на общини, държавни институции и дружества докладваха готовността си за работа през зимния сезон и при усложнена обстановка пред областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова. Това съобщи Мария Ловчинова от областната администрация след заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия. 

Тя посочи, че в 12-те общини са проведени заседания на общинските щабове. Имат изготвени планове за зимно поддържане на общинските пътища и уличната мрежа. Приоритет за всички общини при зимното почистване са болничните заведения, поликлиники, учебни и детски заведения, социални домове, сгради на оперативните служби на МВР, административни сгради, централни части на населените места. Сключени са договори с фирми и общински предприятия за зимно поддържане, осигурени са количествата пясък и сол, необходими за поддържането на пътища. Извършени са проверки за

По време на информационната кампания, която включваше поредица от срещи във всички населени места в общината, кметът призова казанлъчани да упражнят своето право на глас и да решат дали искат да разкажат на децата си как са станали съучастници в разрухата му, или как са го съхранили за поколенията. 

През 1974 г. архитектът на монумента „Бузлуджа“ Георги Стоилов и инженерите започват подготовката на строителната площадка, посочват от фондация „Проект Бузлуджа“. Планинският връх е свален с 9 метра, изкопани са 15 000 кубически метра скала за основата на паметника. В процеса са използвани общо 70 000 тона бетон, 3000 тона армирана стомана и 40 тона позлатено стъкло. Построяването на Дом-паметника е финансирано с публични дарения, а по строежа са работили над шест хиляди души, включително най-добрите български архитекти, художници, скулптори и инженери. Проектът отнема повече от седем години. 

Паметникът "Бузлуджа" се състои от сферично тяло и пилон, който представлява флаг, украсен с най-големите в света светещи червени петолъчки. Интериорът представя почти 1000 кв. метра мозайки, представящи основни български исторически епизоди и личности, свързани с перида на социализма.

По време на своето използване от 1981 до 1989 година Дом-паметникът е посетен от над два милиона души. След политическите промени от 10 ноември 1989 година новото правителство няма интерес да запази символа на комунистическата идеология и паметникът бива изоставен. През 1992 година е национализиран и оттогава е държавна собственост. Около средата на 90-те години на миналия век паметникът става жертва на разграбване и вандализъм. От 2015 година насам различни дейности с цел опазване и социализиране на паметника извършва фондация „Проект Бузлуджа“ с управител арх. Дора Иванова, а в края на 2022 година вратите на монумента бяха отворени за пръв път от години за журналисти и гости за представянето на резултатите от проект „Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп“, финансиран от Министерството на културата и реализиран от Областната администрация в Стара Загора в партньорство с фондацията и с Община Казанлък. 

Година по-рано паметникът получава от Министерството на културата статут на архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност с категория „национално значение“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Общо 20 безработни от община Цар Калоян ще бъдат ангажирани всеки месец в благоустрояването и хигиенизирането на населени места, както и в подпомагането на дейността на общинските ...
Срамувам се от това, което виждам в парламента, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов
Срамувам се от това, което виждам, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук. Изборът, най-възрастният депутат да стане временно ...
Правителството одобри 125 млн. лева за изплащане на последния транш по "украинската помощ" към земеделските производители
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономич ...
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата във връзка с извършени претърсвания на няколко места в страната - Бургас, Петрич, Рила и София, по разсл ...
Вятърът в района на Враца отслабва, а сигналите днес са за счупени клони и частична липса на електрозахранване
Сигнали за паднали клони и за частично прекъсване на електрозахранването в две села от Община Враца бяха подадени заради силния вятър, казаха от общинска администрация. Имало е ул ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
Тикер в 03:53 ч.
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния ...
Начало На преден план
7801
България

Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък.В момента бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора.

| 17 Ноември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
Снимка © DFA

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък. В момента бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора. През 2021 година той е обявен от Министерството на културата за паметник на културата от национално значение, а в случай, че референдумът в Казанлък бъде успешен, Общината ще поиска от областния управител неговото управление с цел монументът да бъде съхранен, обезопасен и отворен за посещения и да се превърне в печеливш туристически обект. 

Повишените нива на серен диоксид в Димитровград бяха обсъдени на междуведомствена среща в областната администрация в Хасково, съобщиха от областният пресцентър. За тази година в града са регистрирани 10 превишения на нормите от Топлоелектрическата централа (ТЕЦ) „Марица 3“ АД.

На срещата директорът на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Хасково Марияна Вълчева поиска да бъдат предприети краткосрочни и средносрочни мерки, които да бъдат изпълнени за предотвратяването на повишените нива на серен диоксид, както и относно неорганизираните емисии от котелното на енергийния обект.

Ръководството на ТЕЦ „ Марица 3“ АД от своя страна заяви, че се стреми към овладяване на ситуацията, да се намалят завишенията и да се работи в добро сътрудничество с институциите. Допълниха още, че при технологията, която използват, максималната степен

Общинските съветници в Иваново подкрепиха осигуряването на средства от местния бюджет за проектиране на реконструкцията на водопровода в Пиргово. Всички 11 присъствали на днешното заседание са гласували за предложената корекция и допълване на списъка за капиталови разходи и изменение на бюджета на Община Иваново, съобщи председателят на местния Общински съвет Мариян Драшков.

По този начин, освен 301 300 лева за изготвянето на технически инвестиционен проект за реконструкция на водопроводната мрежа на село Пиргово, са осигурени и 39 600 лева за закупуване на дизелов генератор и 1520 лева за придобиване на мултимедиен проектор за Посетителския център на Община Иваново. 

След извършен анализ на изпълнението на обектите и възможностите за приключването им до края на 2024 година от местната администрация са взели решение за осигуряването на тези средства от икономии за

Това, което видяхме на таблото при последното гласуване, показа, че председател на Народното събрание може да бъде избран още в днешния ден, ако колегите от „Да, България“ или колегите от БСП преосмислят тяхната позиция, каза пред медиите съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Асен Василев.

Малко по-рано и при четвъртия опит 51-вият парламент не избра председател. На балотаж отидоха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ". 

Рая Назарян подкрепиха 69 депутати, 130 бяха против и 38 се въздържаха.

Силви Кирилов събра 101 "за", 54 - "против", 84 - "въздържал се".

Преди началото на днешния пленарен ден от "Продължаваме Промяната" заявиха, че ще подкрепя Силви Кирилов, докато от "Демократична България" посочиха, че ще гласуват "въздържал се", защото е ценностна пречка за тях да са в едно мнозинство с "Възражд

Премиерата на българското издание на книгата „Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО“ се състоя тази вечер в Литературен клуб „Перото“ в столицата. Автор на изследването на историята на военния съюз е британският журналист Питър Апс, дългогодишен военен кореспондент на „Ройтерс“ и военно-политически анализатор. Книгата излиза на английски език през февруари тази година, а българското издание е част от поредицата „Власт и отговорност“ на издателство „Сиела“. Преводът на български език е на Деян Кючуков.

Събитието бе модерирано от Свилен Спасов, създател на поредицата „Власт и отговорност“, а в представянето се включиха проф. Тодор Тагарев, военен експерт и бивш министър на отбраната, както и полк. Валери Рачев, бивш посланик на България в Ирак. 

Чрез видеовръзка авторът Питър Апс посочи, че кн

"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) няма да участват в разговори с "Възраждане" за създаване на правителство, съобщиха от пресцентъра на ПП. От коалицията посочиха, че Николай Денков от ПП е изпратил писмо до председателя на "Възраждане" Костадин Костадинов, с което отказват поканата за среща-разговор за съставяне на правителство днес.

В писмото от ПП-ДБ заявяват, че непреодолимите им различия с "Възраждане" относно членството на България в Европейския съюз и НАТО възпрепятстват възможността за конструктивен и ползотворен разговор, който би могъл да доведе до общо управление. Затова среща за обсъждане на общо управление е нецелесъобразна, завършва писмото-отказ Николай Денков.

Днес „Възраждане" започва разговори за правителство с политическите сили в парламента, без ГЕРБ-СДС, „ДПС-Ново начало“ и „Алианс за права и свободи&ldqu

Идеята за референдума е на Консултативния съвет към кмета, а решението за организирането му беше почти единодушно взето от Общинския съвет през от септември т.г. Местният парламент гласува 102 460 лева от общинския бюджет за провеждане на допитването, което ще се състои в 89 секционни избирателни комисии. 

По данни на Общинската избирателна комисия право на глас имат 61 840 души, а за да бъде референдумът успешен, трябва до урните да отидат 40 на сто от тях. На последните местни избори през 2023 година избирателната активност в Казанлък на първи тур беше 34,78 на сто, а на парламентарните избори на 27 октомври т.г. до секциите отидоха 37 процента от имащите право на глас. 

Причината, налагаща референдумът да се състои сега е, че Община Казанлък има изготвен проект за консервацията на паметника, който е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции на програма „Региони в растеж“. През май т.г. концепцията беше оценена и класирана на второ място от общо 18 състезаващи се за финансиране концепции за Югоизточен регион на планиране, а предвиденото финансиране за дейностите по паметника „Бузлуджа“ е в размер на 6,9 млн. лева. По думите на кмета на общината Галина Стоянова тези средства са целеви и не могат да бъдат използвани за друго. До края на януари 2025 година проектът трябва да бъде внесен за финансиране, но задължително условие за това е Общината да поеме управлението на паметника. Партньор в идейния проект за консолидация на монумента е фондация „Проект Бузлуджа“, която работи за социализиране на „чинията“ от 2015 година насам. 

В момента достъпът до паметника на БКП на връх Бузлуджа е забранен след като през 2023 година Регионалната дирекция за национален строителен контрол го обяви за опасен. Проектът на Община Казанлък предвижда да бъдат извършени аварийно-ремонтни дейности – ремонт на покрива, затваряне на прозорците от външния кръг, възстановяване на електрическата и ВиК инсталациите. Целта е паметникът да бъде консолидиран и отворен за посещения, а впоследствие да се продължи работата по превръщането му в печеливш туристически обект. По думите на кмета това няма да изисква средства от общинския бюджет, а администрацията категорично няма намерение да възстанови идеологията на паметника. Възможният краен резултат е той да се превърне в международен конгресен и концертен център, а от Общината са убедени, че той може да бъде успешен туристически обект заради своята архитектурна и културна стойност, тъй като дори в този си вид предизвиква голям посетителски интерес. 

Галина Стоянова коментира, че законът дава право еднолично да поиска управлението на паметника от областния управител, но изрази мнение, че това е решение, което трябва да бъде взето от гражданите, защото „Бузлуджа не е проект за един кмет и за един мандат“. Срокът от 10 години пък е максималният законов срок, за който може администрацията да поеме управлението от държавата, след което той би могъл да бъде подновен. Кметът подчерта, че силата на референдума е в това, че волята на хората ще задължи и следващите местни власти да продължат работата по паметника. По думите това няма да бъде лека задача, но Община Казанлък има немалък опит в управлението на културни обекти от национално значение, каквито са и тракийските гробници в региона. 

Столичните полицаи задържаха трима души за грабеж на 120 000 лева, съобщиха от пресцентъра на МВР. Задържането им е станало след съвместна операция на криминалисти от Четвърто Районно управление и техни колеги от секторите „Грабежи“ в Столичната дирекция на МВР и Главна дирекция „Национална полиция“. 

Сигналът е подаден на 20 ноември около 11:00 часа от мъж, който е обяснил, че той и негов познат се придвижвали с личен автомобил, когато били засечени от друга кола и принудени да спрат. От превозното средство слязъл мъж на възраст около 30 години, напръскал ги със спрей, нанесъл удари с юмрук по лицето на водача и отнел мъжка чанта, в която имало 120 000 лева, мобилен телефон и документи.

Полицаите са установили, че извършителят е имал помагачи и скоро идентифицирали единия – мъж на 34 години с криминални регистрации за кражби, унищожава

За последните няколко часа в Община Враца са постъпили десетки сигнали за паднали клони и дървета в града, увредени съоръжения и скъсани кабели от въздушната мрежа. Това съобщават на страницата си във Фейсбук от Общината. Оттам допълват, че скоростта на вятъра е достигнала 120 км/ч. По данни към 22:00 часа има частично прекъсване на електрическото захранване в голяма част от населените места на общината. 

Кризисният щаб на местната администрация координира работата на екипите на „Пожарна безопасност“ и общинското предприятие “БКС”. Аварийните групи са на терен и ще продължат работа през цялата нощ, посочват от общинската администрация. Предоставен е и телефон, на който жителите на общината могат да подават сигнали за проблеми, причинени от бурята. 

Общинският съвет в Ружинци ще разгледа предложение за наемане на частен имот за зъболекарски кабинет, социални и други дейности, сочи информация на сайта на местната администрация.

На заседанието ще бъдат обсъдени и предложения за промяна на мястото на предоставяне на социална услуга „Дом за стари хора” от с. Ружинци в с. Плешивец, анализ на потребностите относно подкрепата за личното развитие на децата и учениците от общината, актуализации на бюджета с направените дарения в полза на местната администрация през периода от 1 януари до 31 октомври, както и на разчета за капиталови разходи. Съветниците трябва да дадат съгласие и за закупуване от физическо лице на недвижим имот в село Ружинци.

Заседанието е насрочено за 16:00 часа в заседателната зала на община Ружинци. Постоянните комисии към Общинския съвет ще заседават от 15:30 часа. 

Летище София работи нормално в зимни условия, съобщиха от пресцентъра на аеропорта. 

Извършват се процедури срещу обледеняване на самолетите.

Летище София призовава пътниците да идват поне два часа по-рано на терминалите преди пътуване. 

 

Представители на общини, държавни институции и дружества докладваха готовността си за работа през зимния сезон и при усложнена обстановка пред областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова. Това съобщи Мария Ловчинова от областната администрация след заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия. 

Тя посочи, че в 12-те общини са проведени заседания на общинските щабове. Имат изготвени планове за зимно поддържане на общинските пътища и уличната мрежа. Приоритет за всички общини при зимното почистване са болничните заведения, поликлиники, учебни и детски заведения, социални домове, сгради на оперативните служби на МВР, административни сгради, централни части на населените места. Сключени са договори с фирми и общински предприятия за зимно поддържане, осигурени са количествата пясък и сол, необходими за поддържането на пътища. Извършени са проверки за

По време на информационната кампания, която включваше поредица от срещи във всички населени места в общината, кметът призова казанлъчани да упражнят своето право на глас и да решат дали искат да разкажат на децата си как са станали съучастници в разрухата му, или как са го съхранили за поколенията. 

През 1974 г. архитектът на монумента „Бузлуджа“ Георги Стоилов и инженерите започват подготовката на строителната площадка, посочват от фондация „Проект Бузлуджа“. Планинският връх е свален с 9 метра, изкопани са 15 000 кубически метра скала за основата на паметника. В процеса са използвани общо 70 000 тона бетон, 3000 тона армирана стомана и 40 тона позлатено стъкло. Построяването на Дом-паметника е финансирано с публични дарения, а по строежа са работили над шест хиляди души, включително най-добрите български архитекти, художници, скулптори и инженери. Проектът отнема повече от седем години. 

Паметникът "Бузлуджа" се състои от сферично тяло и пилон, който представлява флаг, украсен с най-големите в света светещи червени петолъчки. Интериорът представя почти 1000 кв. метра мозайки, представящи основни български исторически епизоди и личности, свързани с перида на социализма.

По време на своето използване от 1981 до 1989 година Дом-паметникът е посетен от над два милиона души. След политическите промени от 10 ноември 1989 година новото правителство няма интерес да запази символа на комунистическата идеология и паметникът бива изоставен. През 1992 година е национализиран и оттогава е държавна собственост. Около средата на 90-те години на миналия век паметникът става жертва на разграбване и вандализъм. От 2015 година насам различни дейности с цел опазване и социализиране на паметника извършва фондация „Проект Бузлуджа“ с управител арх. Дора Иванова, а в края на 2022 година вратите на монумента бяха отворени за пръв път от години за журналисти и гости за представянето на резултатите от проект „Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп“, финансиран от Министерството на културата и реализиран от Областната администрация в Стара Загора в партньорство с фондацията и с Община Казанлък. 

Година по-рано паметникът получава от Министерството на културата статут на архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност с категория „национално значение“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Срамувам се от това, което виждам в парламента, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов
Правителството одобри 125 млн. лева за изплащане на последния транш по "украинската помощ" към земеделските производители
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата
Вятърът в района на Враца отслабва, а сигналите днес са за счупени клони и частична липса на електрозахранване
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Местен фокус
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.